Jak dobrać rozmiar obuwia?
Właściwy rozmiar obuwia, można dobrać poprzez internet wyłącznie według długość wkładki w centymetrach. Każdy producent podaje inną długość wkładki dla europejskiego rozmiaru (np. rozmiar europejski 43 może oznaczać u jednego producenta 27cm, a u innego 29cm), dlatego jest to jedyny skuteczny sposób doboru butów snowboardowych. By dobrać właściwy rozmiar buta należy zmierzyć długość wkładki w bucie sportowym i dodać 0,5cm. Niektóre rozmiary butów z naszej oferty mają zawyżoną numerację i trzeba wziąć to pod uwagę przy doborze odpowiedniego rozmiaru. Informacja podawana jest na stronie konkretnego rozmiaru. W przypadku złego dobrania rozmiaru, zawsze istnieje możliwość wymiany lub zwrotu zakupionych butów.

Czy buty snowboardowe, które dostałem są na mnie dobre?
Podczas przymierzania butów snowboardowych należy dobrze związać buty. Przy wyprostowanej w kolanie nodze palce powinny dotykać końca buta. Dopiero po przeniesieniu ciężaru ciała do przodu i ugięciu kolan (pozycja taka jak w czasie jazdy), stopa powinna odsunąć się bucie do tyłu i dopiero wtedy but powinien zrobić się wygodny. Proszę również pamiętać, iż buty rozbiją się o kilka milimetrów w trakcie użytkowania.

Rodzaje desek snowboardowych
Najbardziej ogólnie, deski snowboardowe można podzielić na trzy najpopularniejsze grupy: Freestyle - wykonywanie ewolucji i trików Freeride - jazda głównie poza trasami Allmountain lub AM (dawniej nazywana FR/FS) - uniwersalna deska "do wszystkiego", nadająca się głownie do jazdy po przygotowanych trasach, ale umożliwiająca też wykonywanie prostych tricków i jazdę poza trasą.

Która noga z przodu
Wyróżniamy dwa ustawienia Goofy (prawa noga z przodu) lub Regular (lewa noga z przodu). Najpopularniejsze sposoby sprawdzenia do której grupy się zaliczamy to: - ślizganie się na lodzie. Gdy ślizgamy się prawą nogą do przodu to ta powinna być z przodu, a gdy lewą to lewa powinna być z przodu. - przejechanie się na deskorolce. Noga znajdująca się na deskorolce z przodu powinna być również na desce z przodu. - poproszenie kogoś, aby popchnął Cię z znienacka. Jeśli zaprzesz się lewą nogą to jesteś Regular a gdy prawą to, Goffy. Istnieje jeszcze jeden sposób. Pojechać w góry i wypożyczyć deskę Goffy i Regular. Gdy po krótkiej przejażdżce będziemy wiedzieli, z którą nogą z przodu, będzie nam się lepiej uczyć jeździć. Oczywiście nie zawsze może się to sprawdzić, ale w 80% powinno być dobrze. Każda z desek którą sprzedajemy nadaje się zarówno dla jeżdżacych Goofy jak i regular, a wyboru dokonuje się odpowiednio przykręcając wiązania do deski.

Kąty wiązań
Ustawienie kątów wiązań jest indywidualną sprawą każdego zaawansowanego ridera i jego upodobań. Czasami zmieniając deskę nawet tego samego przeznaczenia, wcale nie jest powiedziane, że twoje stare kąty będą odpowiednie dla nowej deski. Spróbuj przez nas zalecanych kątów, ale pamiętaj że efekty lepiej/gorzej są widoczne dopiero po jakimś czasie - proporcjonalnie do stopnia zmian. Kiedyś najpopularniejszym ustawieniem były kąty: 30 stopni / tył 15 stopni. Wraz z ewolucją snowboardu co raz bardziej popularne stawało się ustawienie na tzw. kaczkę. Stopy rozstawione są w przypadku tego ustawienia tak, iż palce jednej stópy są bardziej oddalone od stóp drugiej stopy niż odległość między piętami. Najpopularniejszymi ustawieniami są -12/9, -12/12, -15/12, -15/15

Środek ciężkości
Jedziesz po płaskim na krechę, ale deska myszkuje pod nogami, jest jakby nadgorliwa, nie stabilna. Jeśli masz takie odczucia, to przyczyną może być złe ustawienie wiązań i butów. Chodzi tutaj o to aby zarówno wiązanie jak i but, były idealnie w środku podłużnie deski, na linii jej osi. W innym przypadku, występuje stały, nierówny (gdy wiązania w różnych odległościach od osi) lub symetryczny (gdy oba wiązania równo wg. siebie) nacisk na krawędzie. Deska wtedy stabilna być nie może.

Ustawienie łyżki w wiązaniach
Ustawienie kątów pochylania high backów, czyli łyżek, to nie tylko gadżet, opcja dodatkowa wiązań. Poprzez ich pochylenie wymuszamy ugięcie kolan, czyli wymuszamy dociśnięcie deski w skręcie, mocniejsze wybicie z progu skoczni itd. Sterujemy też skrętem backsideowym, szybkość reakcji deski na impuls zmiany krawędzi. Dla zaawansowanych, niezależnie od stylu jazdy, zalecane są jednakowe kąty pochylenia obydwu highbacków. Wtedy też uzyskujemy prawidłowe, równe rozłożenie ciężaru ciała przednia-tylna noga. Dla opornych początkujących, którzy odchylają się do tyłu, na tylną nogę przenosząc ciężar ciała, do nauki skrętów slideowych można mocniej pochylić highback przedniego wiązania. Zmusimy delikwenta wtedy do mocniejszego obciążenia przedniej nogi. Proponuję eksperyment: śrubokręt do plecaczka, składany do kieszeni (śrubokrętów a la A.Słodowy, nie pakować do kieszeni!!!) i za każdym zjazdem próbujemy innego ustawienia pochylenia highbacków. Wybierzecie tym sposobem optymalne ich ustawienie, sprawdzicie jaki ma to wpływ na waszą jazdę, na pewno na tym zyskacie.

Rozstaw wiązań
Rozstaw wiązań powinien być proporcjonalny do wzrostu, czyli tak, by po zapięciu wiązań pozycja była nie wymuszona, swobodna. Wiele osób wyznaje zasadę, że im szerszy rozstaw, tym lepiej. Oczywiście nie można przesadzić z szerokością, a najlepszym sposobem sprawdzenia, czy nie mamy ustawionych wiązań za szeroko jest wykonanie pełnego przysiadu tak, aby 4 litery dotknęły podłoża. Stopniowo zwiększamy rozstaw wiązań, aż do momentu, w którym poczujemy dyskomfort przy robieniu przysiadu. Markowe deski mają co najmniej 5 insertów w rzędzie, przez co możliwe jest precyzyjne wyregulowanie pozycji wiązania na desce. Najlepsze marki, np. Pathron czy Signal stosują aż 6 lub nawet 7 insertów jednym rzędzie.

Montaż wiązań
Producenci dołączają do zestawów śruby, więc sam montaż polega na wkręceniu śrub do gotowych otworów (tzw. insertów) znajdujących się w desce. Przy montażu szczególną uwagę należy zwracać na ślizg deski, aby poprzez zbyt mocno dokręcenie nie pojawiły się "cienie" śrub na ślizgu. Zalecana siła z jaką należy wkręcać śrubę to 3Nm.